See ketamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ketamine"
},
"expansion": "English ketamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English ketamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ketamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ketamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ketamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ketamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Chemistry",
"orig": "fi:Chemistry",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"ketamine"
],
"id": "en-ketamiini-fi-noun-ngzDrBXo",
"links": [
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"ketamine",
"ketamine"
]
],
"raw_glosses": [
"(chemistry) ketamine"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈketɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈk̟e̞t̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "ketamiini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ketamine"
},
"expansion": "English ketamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English ketamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ketamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ketamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ketamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ketamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ketamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ketamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ketamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/4 syllables",
"fi:Chemistry"
],
"glosses": [
"ketamine"
],
"links": [
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"ketamine",
"ketamine"
]
],
"raw_glosses": [
"(chemistry) ketamine"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈketɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈk̟e̞t̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "ketamiini"
}
Download raw JSONL data for ketamiini meaning in All languages combined (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.